O výboru

Výbor na obranu revoluce v Rojavě je organizační platforma, jež vznikla z iniciativy členů a členek několika pražských radikálně levicových kolektivů koncem zimy 2018, tedy v době turecké invaze do většinově kurdského kantonu Afrín, nejzápadnější části Autonomní správy severní a východní Sýrie (oblasti známé také jako Rojava). Výbor organizačně zaštítil protesty proti turecké invazi a okupaci Afrínu, jež se tehdy konaly v Praze. Na podzim 2019 obnovil výbor svoji činnost v souvislosti s tureckými výhružkami, že – pod záminkou boje proti terorismu – napadne zbylé území Rojavy (oblast Manbidže a pás táhnoucí se podél tureckých hranic na východ od řeky Eufrat po hranice s Irákem). Výbor se zapojil do mobilizace k protestům v rámci mezinárodní kampaně Rise Up 4 Rojava. Svolával k demonstraci v „den X“, tedy den, kdy turecká armáda a Tureckem podporované džihádistické milice zaútočí na Rojavu. K tomu došlo 9. října. Lidé se hned ten den shromáždili v ulicích, aby vyjádřili solidaritu (nejen) kurdským obyvatelům Rojavy a protestovali proti barbarské agresi tureckého fašistického režimu. Přesně o týden později, na 16. října, svolal výbor druhou demonstraci, jíž už se zúčastnilo přes 500 lidí.

Výbor se snaží vedle humanitárního rozměru turecké invaze upozorňovat také na to, že spolu se životy obyvatel Rojavy je v ohrožení také unikátní společenský projekt založený na demokracii budované zdola, ženské emancipaci, etnické a náboženské toleranci, projekt, který představuje naději a možný model pro celý Blízký východ. Stejně jako tomu bylo v Afrínu lze na okupovaných územích pod správou Tureckem podporovaných džihádistických milic očekávat vyhánění, únosy, mučení, znásilňování, zabírání domů, obchodů, polí a dalšího majetku Kurdů a příslušníků dalších menšin rodinami džihádistů, nucené konverze k islámu, omezování práv žen (včetně nuceného zahalování, nucených sňatků a opětovného vykázání žen z veřejné sféry).

Výbor chce informovat o dění v Rojavě, koordinovat a pořádat akce na podporu tamních obyvatel a tamního emancipačního projektu.

Chcete s námi spolupracovat či se přímo zapojit do činnosti výboru? Kontaktujte nás na emailu: rojava-info@riseup.net

★★★

Her biji Rojava!