8. Kader Ortakaya

Osmým důvodem, proč stíhat tureckého diktátora Erdoğana, je vražda osmadvacetileté akademičky a aktivistky Kader Ortakaya, které se turecká armáda dopustila v listopadu 2014 mezi městem Suruç v jihoturecké provincii Urfa a hranicemi se Sýrií.

Kader Ortakaya se narodila do dělnické rodiny ze čtvrti Siverek ve městě Urfa. Začala pracovat už v mládí, aby podpořila rodinu. Vystudovala univerzitu Eskişehir Anadolu a následně působila na univerzitě Marmara, kde se na katedře ekonomiky rozvoje a ekonomiky práce věnovala otázkám souvisejícím s dělnickým hnutím. Kader Ortakaya byla členkou Iniciativy za svobodnou společnost (TÖP-G).

6. listopadu se Free Art Initiative pokusila dostat k hranici Kobanê za pomoci lidského řetězu. Hranice byla už delší dobu zavřená tureckou vládou, která se tak snažila zabránit humanitární pomoci a vstupu nezávislých pozorovatelů do Kobanê a také zakrýt, jak Turecko pomáhá tzv. Islámskému státu. Akce Free Art Initiative byla zakázána a bylo na ni podniknut útok slzným plynem a výstřely ostrými náboji. Jeden z členů pohraniční stráže zasáhl kulkou do hlavy Kader Ortakaya.

Podle zprávy serveru Bianet z 10. listopadu 2020 vědecký výbor Institutu forenzní medicíny v Istanbulu potvrdil, že Kader Ortakaya byla 6. listopadu 2014 zavražděna na hranici kulkou úmyslně vystřelenou některým z vojáků. Na základě těchto nových poznatků byla kanceláři generálního prokurátora ve městě Suruç odevzdána petice, která požaduje obnovení vyšetřování. Podle právníka Müslüma Baran zatím zmíněný úřad nepodniknul žádné kroky k odhalení vraha Kader Ortakaya.