6. Ceylan Önkol

Šestým důvodem, proč stíhat tureckého diktátora Erdoğana, je vražda dvanáctileté školačky Ceylan Önkol, jíž se dopustila turecká policie v září 2009 v oblasti Lice v provincii Diyarbakir na jihovýchodě Turecka.

Ceylan Önkel se narodila 16. září 1997 ve vesnici Şenlik, v oblasti Lice v Diyarbakiru, na jihovýchodě Turecka. Měla šest sourozenců, dvě sestry a čtyři bratry. Navštěvovala základní školu. Když 28. září 2009 přišla o život, bylo jí teprve dvanáct let. Její matka vypověděla, že jí dcera řekla: “Mami, uvař mi prosím těstoviny” a odešla pást zvířata. Chvíli potom, co odešla, bylo slyšet bzučení a exploze. Její bratr Riaf se s dalšími sousedy vydali na místo výbuchu. Zde nalezli roztrhané tělo Ceylan. Zabila ji minometná střela odpálená z policejní stanice v Tabantepe, 200 metrů od jejího domu. O události byl informován státní zástupce z Lice. Ten se ale odmítl vypravit na místo, neboť se jednalo o „válečnou zónu“. Nařídil tedy obyvatelům vesnice, aby tělo Ceylan dopravili na nejbližší policejní stanici. Její matka musela sama sbírat části těla své dcery. Vypověděla, že musela části své dcery dát do své sukně a odnést státnímu zástupci. Tři dny poté, co se informace o neštěstí rozšířila, vyrazil prokurátor na místo vrtulníkem.

Poté, co se o incident začala zajímat veřejnost, bylo na spis uvaleno informační embargo. Serdar Çelebi, právník turecké Asociace pro lidská práva (İHD) uvedl, že “chodidla a nohy Önkol nebyly výbuchem zasaženy. V zemi se taktéž nenacházel kráter. Tyto skutečnosti vylučují možnost, že Önkol šlápla na minu.”

Çelebi uvedl, že je možné, že útok byl cílený. Specialista forenzní medicíny, Prof. Dr. Ümit Bicer z Fakulty medicíny na univerzitě v Kocaeli ve své nezávislé zprávě uvedl, že Ceylan Önkol zemřela v “obranné pozici”. Právníci uvedli, že tento poznatek dále podporuje možnost, že Ceylan byla zavražděna cíleným výstřelem tureckých vojáků.