4. Hevrin Khalaf

Čtvrtým důvodem, proč stíhat tureckého diktátora Erdoğana, je vražda pětatřicetileté političky a lidskoprávní aktivistky Hevrin Khalaf, které se Tureckem podporavané milice dopustila v říjnu 2019 v rurální oblasti mezi městy Ras al-Ayn (Serê Kaniyê‎) a Tal Abyad (Girê Spî‎) v Severní Sýrii..

Hevrin Khalaf byla politička a lidskoprávní aktivistka, narodila se ve městě al-Malikiyah 15. listopadu 1984. Studovala na škole v al-Malikiyah a následně se přihlásila na Univerzitu v Aleppu, kde v roce 2009 absolvovala obor civilního strojírenství. Se začátkem krize v Sýrii se začala podílet na politické práci a začala být aktivní v ochraně lidských práv a v humanitárních institucích. Poté, co byla 8. března 2018 založena Strana budoucnosti Sýrie, byla zvolena její generální tajemnicí. Hevrin se zasazovala za demokratickou, pluralitní a decentralizovanou Sýrii a bojovala za rovnost mezi ženami a muži.

Ráno, 12. října 2019, jela Hevrin Khalaf, generální tajemnice Strany budoucnosti Sýrie po mezinárodní silnici M4 do svého pracoviště v Rakce. Poblíž vesnice al-Tarawaziyah byla společně se svým řidičem popravena na poli. Ozbrojenci z frakce Ahrar al-Sharqiya, která je součástí “Syrské národní armády” (SNA) loajální Turecku, silnici obklíčili, Hevrin a jejího řidiče popravili a svou brutalitu si nahráli na mobilní telefon, aby se s ní následně mohli chlubit před zraky mezinárodních médií.

Civilní instituce spolupracují s její rodinou a její stranou a snaží se pro Hevrin dosáhnout spravedlnosti u mezinárodních soudních autorit, z jejichž strany je ovšem odpovědí pouze trestuhodné mlčení, a to přesto, že vraždu Hevrin odsoudil celý svět a nadevší pochybnost bylo prokázáno, že za ní stojí zločinci podporovaní Tureckem.