38. Remziye Bor

Osmatřicátým důvodem, proč stíhat tureckého diktátora Erdoğana, je smrt osmadvacetileté Remziye Bor, jež zemřela v nemocnici ve městě Van na jihovýchodě Turecka na následky zranění způsobených v dubnu 2016 tureckou policií.

Remzie se narodila v roce 1988 ve vesnici Kadya v provincii Hakkâri na východě Turecka. V roce 2015 se provdala. S manželem se pak kvůli střetům Kurdské strany pracujících (PKK) a tureckých bezpeačnostních složek přestěhovali do města Van.

18. dubna 2016 byla Remziye Bor ve svém bytě v ulici Hisar ve městě Van, když jí bez varování speciální policejní jednotka rozrazila dveře, vtrhla dovnitř a začala střílet. Remziye Bor s rukama nad hlavou policictům sdělila, že je těhotná. Přesto byla zasažena kulkou do krku. Přestože byla vážně raněna, byla Remziye Bor držena ve svém bytě po dobu 3 hodin, než byla převezena do nemocnice. Tam strávila 28 dní na jednotce intenzivní péče. Byla v sedmém měsíci těhotenství. Dítě se narodilo císařským řezem. Remziye Bor ale na následky zranění zemřela.

Ačkoliv byla bezprostředně po incidentu podána stížnost na postup policie, nedošlo ani k identifikaci policistů, kteří prováděli operaci, při níž byla Remziye Bor zraněna. A to přesto, že se při něm policisté dopustili řady pochybení, v jejichž důsledku Remziye Bor zemřela. Remziye Bor byla po smrti ze strany státních orgánů označena za členku PKK. Snažily se tak ospravedlnit její smrt. Vyšetřování bylo zastaveno. Vyšetřovatelé tvrdili, že žena byla zabita kurdským hnutím. Nové vyšetřování bylo zahájeno v roce 2019.

Manžel Remziye Bor byl také uznán vinným z členství v teroristické organizaci. Od smrtí své manželky je ve vězení. Proti rozsudku se odvolal.