31. Nadira Kadirova

Jednatřicátým důvodem, proč stíhat tureckého diktátora Erdoğana, je smrt třiadvacetileté Nadiry Kadirovy. Ta zemřela v září 2019 v ankarském domě tureckého generála ve výslužbě a významného člena vládní strany AKP.

Nadira Kadirova se narodila v roce 1996 v Uzbekistánu. Snažila se vydělat peníze na studium a tak začala pracovat jako pečovatelka v tureckém hlavním městě Ankaře. Tam vydělával i její bratr, Muhammad Kadirov. Zbytek rodiny žil ve vlasti.

(Upozorňujeme, že následující pasáž se týká pravděpodobného sexuálního násilí.)

Nadira byla zaměstnána v domácnosti Şirina Ünala, politika turecké vládní AKP a generála ve výslužbě. Starala o Ünalovu ženu, nemocnou a dlouhodobě upoutanou na lůžko. Dívka zemřela 23. 12. 2019 přímo v politikově domě a zabita střelou vypálenou z jeho zbraně do blízkosti srdce. Podle tureckých soudů i Ünala se jednalo o sebevraždu. Politik tvrdil, že na vině byly Nadiřiny údajné psychické problémy. Prý vzala jeho zbraň, zamkla se sama v místnosti a zastřelila se. Příběh je ale dost možná ještě temnější.

Mladá pečovatelka dny před smrtí naznačila svému příteli i bratru Muhammadovi, že ji Ünal sexuálně obtěžuje, a zjevně propadala zoufalství. „Řekla, že když promluví, bude to mít pro nás oba důsledky,“ uvedl Muhammad později. Bratr se od počátku nijak netajil podezřením, že se turecký stát snaží případ zamést pod koberec.

Nadira si vedla podrobné deníkové zápisky a měla záznamník, ze kterého se učila anglicky. Když si ale rodina přijela vyzvednout její věci, záznamník ani deník zachycující poslední dny života mezi nimi nebyl.

Vyšetřovatelé případ vyhodnotili jako sebevraždu a usoudili, že není prostor pro vyšetřování či trestní stíhání. Nadiřina rodina nesouhlasila a zdůrazňovala, že úřady úmyslně přehlížejí podezření na sexuální násilí. To přitom podporovaly i forenzní nálezy, jež odhalily jak stopy semene, tak ketaminu: anestetika a drogy zneužívané někdy sexuálními násilníky k paralýze oběti.

Případ je díky zájmu veřejnosti i lidskoprávních aktivistů stále otevřený, přestože jej stát nechce řešit. Zapadá do rámce dlouhodobě přehlíženého násilí na ženách, které se, tak jako Nadira, jen stěží dočkají spravedlnosti.