3. Leyla Şaylemez (Ronahî)

Třetím důvodem, proč stíhat tureckého diktátora Erdoğana, je vražda čtyřiadvacetileté aktivistky Leyly Şaylemez, které se turecká tajná služba MIT dopustila v lednu 2013 v Paříži.

Leyla se narodila 1. ledna 1989 ve městě Mersin v jižním Turecku jako třetí ze sedmi dětí. Její rodina pocházela z regionu Lice v Diyarbakiru na jihovýchodě Turecka. Svou vesnici opustila tak jako tisíce dalších kurdských rodin kvůli státnímu útlaku. Později, v 90. letech její rodina kvůli perzekucím ze strany tureckého státu uprchla do Německa a žila v Halle. Leyla organizovala mladé ženy napříč různými městy v Evropě. Před svou vraždou byla zástupkyní mladých žen z Kurdského ženského hnutí v Paříži. Tak jako Sakine Cansiz a Fidan Dogan, které byly zavražděny společně s ní, i ona svůj život zasvětila osvobození kurdského lidu.

9. ledna 2013 byly kurdské aktivistky Sakine Cansiz, Fidan Dogan a Leyla Saylemez zastřeleny kulkou do hlavy v prostorách Kurdského informačního centra na 147 Rue La Fayette v Paříži. Francouzské vyšetřování odhalilo více indicií, že podezřelý Ömer Güney, který byl zatčen pár dní po vraždě, jednal podle rozkazů turecké tajné služby MIT a jak stálo v obžalobě: “Mnoho informací předložených u soudu poukazuje na skutečnost, že MIT byla do přípravy vražd zapojena.”

Ačkoliv byl Ömer Güney francouzskými autoritami identifikován jako ten, kdo stisknul spoušť, je evidentní, že nebyla vyvinuta žádná snaha řádně vyšetřit politické pozadí těchto vražd. Vrah, Ömer Güney, “zemřel ve vězení”, což byl pro francouzské autority konec případu.

Pokud ale má být dosaženo spravedlnosti, nestačí pouze odhalit vykonavatele masakru, je třeba také rozkrýt síly, které rozhodly o naplánování a vykonání tohoto zločinu.

Smrt Ömera Güney ve vězení 17. prosince 2016, jeden měsíc před začátkem soudu, který se měl konat v Paříži 23. ledna 2017, nás připravila o možnost soudit nikoliv pouze samotného pachatele, ale také turecký stát, který se na vraždě podílel. Nebyly zodpovězeny důležité otázky: proč byl soud naplánován na tak pozdní datum, ačkoliv vyšetřování bylo ukončeno již v květnu 2015 a o Güneyovo závažných zdravotních problémech se vědělo už od jeho zatčení? Odložením soudu Francie propásla klíčovou příležitost vyšetřit zločin spáchaný na svém území.