28. Hanife Ali

Osmadvacátým důvodem, proč stíhat tureckého diktátora Erdoğana, je vražda sedmadvacetileté Hanife Ali, které se dopustila turecká armáda v září 2009 v poblíž Çukurca v provincii Hakkari v jihovýchodním Turecku.

Hanife Ali se narodila v roce 1982 v syrském Aleppu. Další životopisná data neznáme.

V září 2009 turečtí vojáci zaútočili chemickými látkami na vzbouřence v jeskyni poblíž městečka Çukurca na samém jihovýchodním okraji Turecka. Za podivných okolností při tom zemřeli militanti PKK Hanife Ali, Aliye Timur, Rızgar Askan, Aziz Özer, Ramazan Yıldız, Kahraman Şêx Ali, Yahya Musazade a Salih Güleç.

O rok později se případem zabývala přímo v Turecku německá delegace složená z poslanců a lidskoprávních aktivistů. Zkoumala snímky pořízené krátce po pitvě zemřelých, jejichž pravost potvrdil i expert v oblasti manipulace fotografií, a vyslechla výpovědi očitých svědků. Podle nich turečtí vojáci nanosili do jeskyně nádoby s plynem a krátce poté vynesli osm lidí v bezvědomí. Do některých z nich vojáci následně stříleli nebo je přejeli obrněnými vozy.
Snímky pitvy zkoumal v Německu forenzní lékař, který potvrdil svědectví místních: tedy že mrtví zřejmě podlehli chemikáliím, ale následně je někdo přejížděl těžkými vozidly.

V případu se neblíží žádný závěr, neboť turecké úřady udržují všechny dokumenty v tajnosti. Odmítly také požadavky německých a evropských politiků na další vyšetřování.