24. Gülistan Doku

Čtyřiadvacátým důvodem, proč stíhat tureckého diktátora Erdoğana, je zmizení jednadvacetileté studentky pedagogiky Gülistan Doku, ke kterému došlo v lednu 2020 ve městě Dersim v východním Turecku.

Gülistan Doku je 21 let a je studentkou 2. ročníku pedagogiky na univerzitě v Dersimu ve východním Turecku. Od 5. ledna 2020 je nezvěstná a pátrání po ní bylo zatím neúspěšné. Naposledy byla viděna při odchodu z univerzitní koleje. Poté, co se její rodiče dozvěděli, že se Gülistan nevrátila na kolej a její telefon nebyl dostupný, přijeli 6. ledna z Amedu do Dersimu a nahlásili na policii, že dceru pohřešují. Při vyšetřování se zjistilo, že telefonní signál byl v den jejího zmizení přerušen u mostu Sarı Saltuk přes přítok do přehrady Uzunçayır, tedy jednu zastávku od univerzitních kolejí. Pátrání, které trvalo 225 dní a skončilo 18. srpna, bylo guvernérem v Dersimu obnoveno 15. října.

Ženské organizace se obávají, že policie zastírá důležité okolnosti případu. Jména podezřelých byla cenzurována, žádost o objasnění adresovaná parlamentu zůstala bez odpovědi. Doku byla jeden den před zmizením viděna, jak se jí její bývalý pŕítel Zainal A. snaží násilím zatáhnout do svého vozu. Nevlastní otec Zainala A. v Dersimu pracuje jako policejním důstojník. Přesto, že téměř celé město je monitorováno 24 hodin denně bezpečnostními kamerami, úřady prý nemají žádnou stopu.