20. Zehra Barkal

Dvacátým důvodem, proč stíhat tureckého diktátora Erdoğana, je vražda třiatřicetileté právničky a političky Zehry Barkal, které se dopustila turecká armáda v červnu 2020 ve vesnici Helanj v oblasti Kobanê v severní Sýrii.

Zehra Barkal se narodila v roce 1987 v Kobanê. Vystudovala práva na univerzite v Aleppu. Od roku 2013 se aktivně zapojila do boje za zlepšení životů žen v severní a východní Sýrii. Barkal nejdříve pracovala v jednom z mediačích zařízení Mala Jin (Ženském domě), na které se místní ženy mohou obrátit v případě potřeby prosadit svoje práva. Později Barkal zastávala pozici ve struktuře Kurdského červeného půlměsíce. V Kobanê Barkal působila v Lidovém shromáždení a posléze byla zvolena jeho místostarostkou. Během své politické práce se stala taky spolupředsedkyní Komise pro spravedlnost v Kobaně, kde zářila jako příklad svobodné a spravedlivé ženy. Barkal byla členka koordinační skupiny Kongra Star pro oblast Eufrat.

Zehra Berkal zemřela 23. června 2020, když turecký vojenský dron zacílil na dům Aminy Weissi ve vesnici Helanj v Kobanê, kde v tom čase pobývala. Při útoku přišly o život také Amina Weissi a Badia Khalil.