19. Pakize Nayir

Devatenáctým důvodem, proč stíhat tureckého diktátora Erdoğana, je vražda sedmadvacetileté političky Pakize Nayir, které se turecká armáda dopustila v lednu 2016 ve městě Silopi v provincii Sirnak v jihovýchodním Turecku.

Pakize Nayir se narodila v roce 1989 v Silopi a prožila zde celý svůj život. Ve velmi mladém věku převzala hmotnou i morální odpovědnost v rodičovském domě. Ve věku 12 let už pracovala v textilním průmyslu a v jarních měsících doprovázela své rodiče na sezónní práce. Pakize se nejen starala o svou rodinu, ale taky se od mladého věku podílela i na politické práci žen a byla aktivní v kurdském emancipačním hnutí. V čase, ve kterém působila jako spolupředsedkyně lidového shromáždení v Silopi, podporovala svou rodinu otevřením kadeřnického salonu.

Pakize Nayir zemřela dne 4. ledna 2016, během zákazu vycházení v sirnakské čtvrti Silopi, jako jedna ze tří političek, které se plánovaly přestěhovat ze čtvrti Karsiyaka do čtvrti Yesilyurt, aby tam aktivně pomáhaly civilnímu obyvatelstvu. Sêve Demir ze Strany demokratických regionů (DBP), Fatma Uyar z Kongresu svobodných žen (KJK) a Pakize Nayir (předsedkyně lidového shromáždění v Silopi) byly chladnokrevně popraveny tureckým tankem. Jejich těla čekala hodiny, než je vyzvedla sanitka, takže podlehly na následky vážných zranění.

V současné době platí rozhodnutí o omezení nahlížet do spisu zabývajícím se smrtí Pakize Nayir. Právníci rodiny k němu tedy nemají přístup a není jasné, jestli bude někdo za vraždu přiveden k zodpovědnosti.