18. Sêvê Demir

Osmnáctým důvodem, proč stíhat tureckého diktátora Erdoğana, je vražda dvaačtyřicetileté političky Sêvê Demir, které se turecká armáda dopustila v lednu 2016 ve městě Silopi v provincii Sirnak v jihovýchodním Turecku.

Sêvê Demir se narodila v roce 1974 ve vesnici Sute v okrese Savur v Mardinu v jihovýchodním Turecku. Kvůli zesílení státních represí se musela v 90. letech přestěhovat do turecké Manisy. Zde pracovala jako zemědělská dělnice na polích s bavlnou, kořením, rajčaty a hrozny. Později se Demir rozhodla opustit také Manisu, protože těžce snášela etnicky motivovanou diskriminaci na základě její kurdské identity. Svou politickou práci započala v Ankaře, poté se přesunula do Diyarbakiru, Konya a Mardinu. V roce 2005 se podílela také na založení Hnutí svobodných a demokratických žen. V roce 2009 byla zatčena v Nusaybinu a posléze byl převezena do vězení typu E v Diyarbakiru. V roce 2012 se Demir se účastnila hladovek za zlepšení podmínek ve vězení pro Abdullaha Öcalana. Po propuštění z vězení se aktivně podílela na politických záležitostech jako členka Strany demokratických regionů (DBP).

Sêvê Demir zemřela dne 4. ledna 2016, během zákazu vycházení v sirnakské čtvrti Silopi, jako jedna ze tří političek, které se plánovaly přestěhovat ze čtvrti Karsiyaka do čtvrti Yesilyurt, aby tam aktivně pomáhaly civilnímu obyvatelstvu. Sêve Demir ze Strany demokratických regionů (DBP), Fatma Uyar z Kongresu svobodných žen (KJK) a Pakize Nayir (předsedkyně lidového shromáždění v Silopi) byly chladnokrevně popraveny tureckým tankem. Jejich těla čekala hodiny, než je vyzvedla sanitka, takže podlehly na následky vážných zranění.

V současné době platí rozhodnutí o omezení nahlížet do spisu zabývajícím se smrtí Sêvê Demir. Právníci rodiny k němu tedy nemají přístup a není jasné, jestli bude někdo za vraždu přiveden k zodpovědnosti.