17. Fatma Uyar

Sedmnáctým důvodem, proč stíhat tureckého diktátora Erdoğana, je vražda osmadvacetileté političky Fatmy Uyar, které se turecká armáda dopustila v lednu 2016 ve městě Sikopi v provincii Sirnak v jihovýchodním Turecku.

Fatma Uyar se narodila 28. srpna 1988 ve vesnici Duhok na okraji Gabaru jako druhé ze sedmi dětí. Po narození Fatmy se její rodina přestěhovala do centra Sirnaku, kde žije dodnes. Po roce 2000 se Fatma zapojila do politického hnutí odporu. Zpočátku byla aktivní členkou mládežnického hnutí. V roce 2009 byla Fatma zatčena a odsouzena k pěti letům vězení. Jeden rok po jejím zatčení byl zatčen a uvěznen i její otec, Resit Uyar. Resit a Fatma strávili rok a půl ve stejné věznici v Mardinu. Pak byla Fatma přesunuta do vězení Siirt, kde strávila 3 a půl roku. Po svém propuštění v roce 2010 se vrátila k politické práci v KJA (Kongresu svobodných žen).

Fatma Uyar zemřela dne 4. ledna 2016, během zákazu vycházení v sirnakské čtvrti Silopi, jako jedna ze tří političek, které se plánovaly přestěhovat se ze čtvrti Karsiyaka do čtvrti Yesilyurt, aby tam aktivně pomáhaly civilnímu obyvatelstvu. Sêve Demir ze Strany demokratických regionů (DBP), Fatma Uyar z Kongresu svobodných žen (KJK) a Pakize Nayir (předsedkyně lidového shromáždění v Silopi) byly chladnokrevně popraveny tureckým tankem. Jejich těla čekala hodiny, než je vyzvedla sanitka, takže podlehly na následky vážných zranění.

V současné době platí rozhodnutí o omezení nahlížet do spisu zabývajícím se smrtí Fatmy Uyar. Právníci rodiny k němu tedy nemají přístup a není jasné, jestli bude někdo za vraždu přiveden k zodpovědnosti.