15. Amina Omar (Barin Kobane)

Šestnáctým důvodem, proč stíhat tureckého diktátora Erdoğana, je smrt čtyřiadvacetileté členky Ženských obranných jednotek (YPJ) Aminy Omar (Barin Kobane) při obraně Afrínu před tureckou invazí v únoru 2018.

Když v roce 2014 tzv. Islámský stát zaútočil na Kobanê, navštěvovala Amina Omar střední školu a neměla tušení o světe vojenství nebo politiky. Poté, co její rodina projevila odpor proti obtěžování a vyhrožování ze strany ISIS, unesli džihádisté jejího otce a požadovali po rodině výkupné. Rodina následne utekla do kantonu Afrín. Poté, co ISIS v témže roce zaútočil na severoirácký Sindžár, zmasakroval až 5000 jezídů a přibližně 7000 žen a dětí odvlekl do otroctví, se Omar dobrovolně připojila k Ženským obranným jednotkám (YPJ), aby jezídské ženy pomstila. Stejně jako lidé ze Sindžáru, kteří byli v čase útoku naprosto bezbranní a odkázání na pomoc zvnějšku, si tehdy uvědomila význam sebeobrany a demokratické svobody.

Omar zemřela 1. února 2018 v průběhu bojů proti Erdoğanovým žoldákům ve vesnici Qurna v okrese Bulbula v Afrínu. Když jí a jejím společníkům došla munice, odmítla se vzdát. Protože nechtěla padnout do rukou nepřítele živá, vpálila do sebe kulku. Její tělo se poté dostalo do rukou nepřátel, kteří ji zbavili šatů a zmrzačili, pričemž si demonstrativně pořídili video. Rodina Omar uspořádala za dceru vzpomínkovou bohoslužbu. Ačkoliv bez těla nemohli uspořádat tradiční kurdský pohřeb, účastnily se vzpomínky tisíce lidí.