13. Dilek Doğan

Třináctým důvodem, proč stíhat tureckého diktátora Erdoğana, je vražda čtyřiadvacetileté Dilek Doğan, jíž se dopustila turecká policie v říjnu 2015 v Istanbulu.

Dilek (narozená v roce 1991) žila se svojí rodinou vyznávající alevitskou víru v Istanbulu, kam její rodiče pocházející z Maraşu odešli za prací. Měla čtyři bratry, byla jedinou dcerou v rodině.

Dům rodiny Doğan v istanbulské části Küçükarmutlu byl 18. října ve 4 hodiny ráno prohledáván v rámci speciální policejní operace. Policisté provádějící zásah se nezuli. Dilek je požádala aby si nasadili návleky. Debata skončila vytažením zbraně a Dilek byla postřelena. Byla převezena do nemocnice, ale bohužel příliš pozdě.

Obviněný policista dostal za úmyslnou vraždu z nedbalosti 7 let a 6 měsíců. Později mu však byl trest snížen na 6 let a 3 měsíce. Bratr Dilek, Emrah Dogan poskytl k soudnímu procesu vyjádření pro tisk, za což byl následně zažalován. Ebru Timtik, právnička rodiny Dogan, byla nespravedlivě zadržena. Zahájila tedy hladovku požadující spravedlivý proces. Po 238 dnech hladovky zemřela.