11. Derya Koç

Jedenáctým důvodem, proč stíhat tureckého diktátora Erdoğana, je vražda pětadvacetileté političky prokurdské strany HDP Deryi Koç, jíž se dopustila turecká armáda v únoru 2016.

Poté, co bylo ukončeno příměří mezi tureckým státem a Kurdskou stranou pracujících (PKK), obklíčila turecká armáda počátkem září 2015 město Cizre v provincii Şırnak v jihovýchodním Turecku. Součástí operace proti Hnutí vlastenecké revoluční mládeže (YDG-H) navázané na PKK bylo zářijové vyhlášení časově neomezeného, celodenního zákazu vycházení (zákaz trval od 4. do 11. září). Znovu byl zákaz vycházení ve městě nařízen 14. prosince (v tomto případě byl zrušen až po 78 dnech, 11. února). Při vojenské operaci proti mládeži vyzbrojené ručními zbraněmi a zápalnými lahvemi turecká armáda v rezidenčních čtvrtích města nasadila těžkou vojenskou techniku včetně tanků a leteckého bombardování.

Počátkem února 2016 zavraždila turecká armáda mezi 150 a 178 civilisty, kteří se již několik týdnů ukrývali ve sklepeních budov. Mezi nimi byla bývalá okresní spolupředsedkyně prokurdské Lidově demokratické strany (HDP) z okresu Milas na jihozápadě země, pětadvacetiletá Derya Koç. Ta se do Cizre vydala, aby podpořila místní civilní obyvatelstvo v jejich odporu proti obležení armádou a zákazu vycházení. Koç o situaci ve městě a ve sklepích, kde se ukrývali civilisté, informovala telefonicky poslance své strany, některé z jejích zpráv přenášela média. Informovala, že se spolu s 25 přeživšími schovala do sklepa a že v dalších sklepích nejméně 20 lidí útok armády nepřežilo. Ještě 10. února svým kolegům oznámila, že Turecká armáda vybombardovala budovu, ve kterém se nachází, a požádala o okamžitou zdravotní pomoc. Následně jí spolu s ostatními ukrytými civilisty turecká armáda zmasakrovala.

Turecko neumožnilo vyšetřování případu a zabránilo ohledání místa ze strany pozorovatelů OSN. Těla zavražděných byla odvezena a sklepy byly zavezeny sutinami. Později na místě masakru stát nechalo postavit několik panelových domů, aby se zabránilo vzpomínce na to, co se na místě stalo.