Časová osa kurdského odporu v Turecku a Sýrii (1847–2020)
Základ pro obsáhlý materiál, který právě začínáte číst, připravila Emily McGuire. Její práci jsme přeložili do češtiny a doplnili o informace, které mohou přispět k pochopení místního kontextu a širších souvislostí. Pro aktuální zprávy o kurdském emancipačním hnutí sledujte náš web, případně stránky Výboru na obranu revoluce v Rojavě na sociálních sítích.
Úvod
Zpravodajská média nám posledních pár desetiletí předkládají zvláštní protiklad. Když je řeč o Kurdech, vidíme je zobrazené buď jako nemilosrdné bojovníky (buď jako spojence ve válce proti terorismu či jako teroristy samotné), nebo jako oběti brutální genocidy. K tomu, abychom pochopili komplexní povahu dějin kurdského lidu, ovšem musíme jít mnohem hlouběji. Příběh, který souhrnně chápeme jako historii, totiž zpravidla píší kolonizátoři a vítězové.
Ve své práci na této časové ose jsem chtěla odhalit důležité události, které vedly k těžce vybojované částečné autonomii na severu Sýrie. Mnohé z událostí, jež zde uvádím, lze jen stěží popsat v populární binaritě bojovníka a oběti. Stejně tak často odporují levicovým fantaziím o militantním předvoji jako spouštěči společenské změny.
Při bádání jsem stále více narážela na to, že radikální demokracie zdola a veřejná angažovanost byla důležitou součástí života Kurdů dávno před tím, než v pravém slova smyslu začal rojavský emancipační projekt. Kurdská levice organizující se v Sýrii i Turecku si z dějinných událostí nese dědictví v podobě překonání sektářství a falešného rozporu mezi reformou a revolucí.
Časová osa, kterou naleznete níže, zahrnuje tři překrývající se linie sledující: 1) region Kurdistánu z hlediska snahy o tvorbu nového národního státu (mezi lety 1847 a 1988), 2) politický vývoj kurdské levice v Turecku (1938–2019) a 3) vývoj kurdské autonomie v severní Sýrii (1980–2020).
Zmíněné události se převážně omezují na region Blízkého a Středního Východu. Mým záměrem je především zobrazení vývoje a rozdílnosti postavení kurdského lidu v rámci jednotlivých národních států.
Uvězněný kurdský myšlenkový vůdce Abdullah Öcalan prosazuje myšlenku, že samotný koncept národního státu je ze své podstaty fašistický. Fašismus si obtížně uvědomujeme zejména tehdy, když aktuálně probíhá a žijeme pod jeho diktátem. Doufám, že svou prací přispěji k pojmenování a pochopení fašistických tendencí v různých stádiích a převlecích.
Krom toho doufám, že se mi podaří popsat síť strategií užívaných poslední desetiletí kurdskými aktivisty, militanty i politiky. Z jejich nesektářského, internacionalistického a antifašistického organizování se můžeme naučit mnohé.
Emily McGuire
GEOGRAFIE
KLÍČOVÉ POJMY
PKK
Zkratka názvu Kurdské strany pracujících (kurdsky Partiya Karkerên Kurdistanê). Jedná se o levicové a militantní národně-osvobozenecké hnutí, které vzniklo v sedmdesátých letech s cílem dosáhnout kurdské nezávislosti. PKK se v devadesátých letech odklonila od představ o kurdském státu a separatismu směrem ke koncepci demokratického konfederalismu Abdullaha Öcalana.
Kurdistán
Neformální označení pro region s většinovou či významnou menšinovou kurdskou populací zahrnující jihovýchodní Turecko, severozápadní Írán, severní Irák a Sýrii. Míra politické suverenity Kurdů na území jednotlivých států se liší, stejně jako představy o možném zformování nového národního státu. Koncepce demokratického konfederalismu s Kurdistánem jako státním celkem nepočítá a upřednostňuje budoucnost v podobě spolupracujících místních federací.
YPG
Zkratka názvu Lidových obranných jednotek (kurdsky Yekîneyên Parastina Gel), hlavní vojenské síly Rojavy. Jedná se o ne zcela homogenní milici, již založila Sjednocená demokratická strana (Partiya Yekîtiya Demokrat, PYD) po nepokojích v Kámišlí roku 2004. YPG zahrnují řádově desetitisíce bojovníků s různou mírou výcviku. Obecně se spoléhají na demokratické a decentralizované fungování a snadno dostupnou lehkou výzbroj.
Lidové obranné jednotky sehrály zásadní roli při porážce Islámského státu a tvoří páteřní sílu Syrských demokratických sil (SDF).
YPJ
Zkratka názvu Ženských obranných jednotek (kurdsky Yekîneyên Parastina Jin), sesterské milice YPG. Odhady počtu příslušnic se pohybují mezi pěti a pětadvaceti tisíci. Podobně jako u YPG se jedná o decentralizovanou a ne zcela homogenní sílu spadající formálně pod SDF.
YPJ se běžně zapojuje do bojů a podílely se na porážce takzvaného Islámského státu (IS) i obraně vůči turecké invazi. Milice svým působením nejen přispívá k sebeobranné kapacitě Rojavy, ale také ukazuje praktické fungování jineologie, potažmo specifického místního feminismu. Ženy organizované v YPJ tvoří nejkřiklavější protiklad k misogynnímu islamismu i tradičním zpravidla výlučně mužským armádám.
Demokratický konfederalismus
Ekosocialistický a feministický politický program založený na přímé federativní demokracii a společenské samosprávě odstraňující tradiční státní struktury. Rovnostářská forma organizace vycházející z místních uskupení koordinovaných skrze volené rady. Jedná se o tvárnou politickou koncepci, kterou zformuloval Abdullah Öcalan jako syntézu tendencí postupně se reformující PKK s dalšími vlivy, mimo jiné sociální ekologií anarchistického teoretika Murraye Bookchina.
Sociální ekologie
Sociální ekologie je poměrně volný teoretický koncept rozpracovaný od šedesátých let Bookchinem. Stojí na předpokladu, že lidstvo potřebuje přestavět své společenské struktury a překonat vykořisťovatelský přístup k přírodním zdrojům. Bookchin ve své teoretické práci odmítá soukromé vlastnictví výrobních prostředků i stát a prosazuje systém libertinského municipalismu (či také obecního komunalismu), tedy radikální ekologické demokracie založené na místních samosprávách obyvatel.
„[Sociální ekologie] protestuje proti systému dominance jako celku a snaží se eliminovat hierarchickou a třídní konstrukci společnosti, která se vnutila lidstvu a definovala vztah člověka a přírody. Proklamuje etiku vzájemnosti a podpory, podle které je role člověka – jako potenciálně nejuvědomělejšího produktu evoluce – v integraci do biosféry podpůrná. Člověk má navíc morální zodpovědnost kreativní existence v rámci přírodní evoluce,“ vysvětluje Bookchin v eseji s příznačným názvem „Co je sociální ekologie?“.
Libertinský municipalismus / obecní komunalismus je v podstatě základním stavebním kamenem Öcalanova demokratického konfederalismu, potažmo tedy i fungování rojavských samospráv.
Jineologie / ženská věda
Kurdsky „jineologi“. Specifický humanitní obor zkoumající vztah mužů a žen, ale také feministická praxe typická pro Rojavu. Spojuje öcalanovské levicově-demokratické vidění světa s apelem na dosažení genderové rovnosti a antropologickou tradicí Středního východu.
Etymologie pojmu se odvíjí od kurdského „jin“ (žena), nicméně nese i patrnou podobnost s „jiyan“ (život). Překlad do češtiny je předmětem diskuse. Jineologii lze totiž překládat jako „ženská věda“ i „věda o ženách“. V důsledku se ovšem jedná o obojí: jineologii tvoří v prvé řadě ženy zkoumající a měnící své postavení ve světě.
Rojava
Především v západním světě obecně známé označení pro Autonomní správu severní a východní Sýrie. Rojava (kurdsky „západní“ / „západ“) označuje v základu západní Kurdistán, samospráva působící v regionu ovšem dalece přesahuje etnický rámec a zahrnuje celou řadu národností kromě mezinárodně nejvýraznějších Kurdů. Pro místopisná označení je příznačné, že se kombinují a zaměňují kurdské i arabské názvy.
AKP
Zkratka názvu Strany spravedlnosti a rozvoje (turecky Adalet ve Kalkınma Partisi) založenou současným tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoğanem v roce 2001. Jedná se o pravicovou stranu se stále výrazněji nacionalistickými prvky odkazujícími k Osmanské říši a údajné potřebě obrany islámských hodnot. AKP nyní vládne v koalici s ultrapravicovou Stranou národní akce (turecky Milliyetçi Hareket Partisi, MHP).
PYD
Sjednocená demokratická strana (kurdsky Partiya Yekîtiya Demokrat) je vůdčí politickou silou rojavské koalice Hnutí za demokratickou společnost (TEV-DEM). Vnikla v roce 2003 v severní Sýrii jako opoziční a primárně kurdská strana prosazující demokratický konfederalismus, a tedy překonání kapitalismu a státu pomocí sítě místních samospráv.
Jedním z dlouhodobě nejvýznamnějších funkcionářů PYD je někdejší předseda (původní profesí chemický inženýr) Salih Muslim. Ten mimoděk vzbudil první širší vlnu zájmu o Kurdy a Rojavu v České republice, když na konci roku 2018 navštívil Prahu za účelem vystoupení na soukromé konferenci. Turecku, jež Muslima pokládá za teroristu a vypsalo na jeho hlavu odměnu odpovídající asi dvaceti milionům korun, se podařilo přimět českou policii, aby kurdského politika zatkla. Po dvou dnech a vlně převážně kurdských protestů se ovšem Muslim rozhodnutím pražského soudu dostal na svobodu.
SDF
Syrské demokratické síly: hlavní obranné síly Rojavy zahrnující vedle Kurdů i Araby, Turkmeny či Asyřany. Hlavní složkou SDF jsou milice YPG/YPJ.